Feng Shui’de Beş Element Nedir?

Feng Shui’de Beş Element Nedir?

Feng Shui’de Beş Element Nedir? Çin kaynaklı olan Feng Shui 5 elementin arasındaki ilişkilerin kullanılmasını savunan teoriyi ortaya atmıştır. Bu teoride enerjinin Chi enerjisinin evreni kapladığına ve sınırsız bir enerji kaynağı olduğuna inanılmaktadır. Ağaç, ateş, toprak, metal, su tüm evreni oluşturan 5 elementtir. Bu elementlerin arasındaki enerji akımı kendimiz dahil olarak tüm kainatı denge üzerinde tutmaktadır. Enerji akımının arasındaki olumlu denge, sağlıklı ve uzun ömrün anahtarını oluşturmaktadır. Bu elementlerin arasındaki olumsuz denge ise tam aksine sonuçlar doğurabilmektedir.

Feng Shui’de Beş Element Nedir?

Feng Shui'de Beş Element Nedir

Feng Shui’de Beş Element Nedir?

Olumlu Denge

Elementlerin arasında sıralı olarak bir sonraki elemente hayat vermektedir. Bir element sonrasında gelen elementi çoğaltmakta ve enerji akışını sağlamaktadır. Ağacın yanıcılığı ateşi beslemekte, ateşten ortaya çıkan kül toprağı çoğaltmakta, toprağın çoğalması metalin ortaya çıkmasını sağlamakta, metal ise eriyik halinde suya benzetmekte ve suyun açığa çıkmasını sağlamakta, su ise döngüyü tamamlayarak ağaca hayat vermektedir. Bu elementlerin arasında olumlu olan veya yapıcı olarak adlandırılan dengedir.

Olumsuz Denge

Elementler arasında olumsuz olan denge bulunabilmektedir. Bu elementlerin kendisinden iki sonra gelen element olumsuz yani yıkıcı dengeyi oluşturmaktadır. Ağacın yayılmacılığı toprağı kullanarak azaltmakta, toprak ise suya karışarak kullanılacağını engellemekte, ateş metalin formunu bozmakta, metal ağacı kurutmaktadır. Bu diziliş yapıldığında ise olumsuz olan yani yıkıcı dengeyi oluşturmaktadır.

Zayıflatan Denge

Olumlu dengede her element sonrasında gelen elemente hayat vermektedir. Zayıflatan dengede ise elementler arasındaki ilişkinin ters kurulması sonucu meydana gelmektedir. Su metali oluştururken enerjisini tüketmekte, metali oluşturan toprak kendini zayıflatmakta, ateş toprağı beslerken sönmekte, ağaç ateşi beslerken kendisi zayıflamaktadır.

Denge Oluşturmak İçin Elementlerin Kullanımı

Mutlu, huzurlu ve sağlıklı bir ortam oluşturmak beş elementin dengeli olarak kullanılması ile erişilebilir. Evlerde mobilyalar ağaçtan elde edilen ürünlerdir. Ayrıca ev bitkileri, yeşil renk bu elementin kullanımını sağlamaktadır. Ateş elementinin oluşturulmasında kırmızı ve tonlarında renkler, mumlar, ışık kaynakları kullanılabilmektedir. Toprak elementinin kullanımının sağlanmasını çiçeklerin toprakları, toprak saksılar, alçı biblolar yerine getirmektedir. Metal elementinin kullanımı metal her türlü eşya ile sağlanabilmektedir. Su elementi kullanımı için akvaryum, deniz resimleri, mavi renklerle olabilmektedir. Sayılan elementlerin dengeli olabilmesi için hangi elementin yoğunluğu var ise hemen sonrasında olan elementten kullanılacak elementten yapılmış eşyalar sağlayacaktır.

13

Yanıt Bulunmuyor

Yanıt Yaz