Feng Shuide Beş Elementin Kullanımı

Feng Shuide Beş Elementin Kullanımı

5 Feng Chui Elementi Hakkında Bilmeniz Gerekenler. Feng Shui, batı kültüründe giderek daha popüler hale gelmesine rağmen, bu gelenek Çinliler arasında binlerce yıldır sürmektedir. Evlerde kullanılan Asya temalı dekor parçaları genellikle “fengshui” olarak anlamlandırılsa da işin aslı öyle değildir. Başka bir deyişle, bir şey sadece Çince olduğu için o nesne doğal olarak Feng Shui felsefesine uygun bir parça olamaz. Yanlış uygulamaların bolca olduğu günümüzde Feng Shui’nin ne olduğunu iyi bilmek gerekir. Bu eski Çin geleneğinin modern iç mekanlarda güzel ve sorunsuz bir şekilde uygulanması gerekmektedir.

Feng Shuide Beş Elementin Kullanımı

Feng Shuide Beş Elementin Kullanımı

Feng Shuide Beş Elementin Kullanımı

 Feng Shui nedir?

Kelime anlamı olarak Feng rüzgar, Shui su anlamına gelir. Çin kültüründe iki öğe de iyi bir sağlık için önemlidir. Yeryüzü canlı kabul edilir ve rüzgarla su yeryüzünün en büyük öğeleridir.

En basit anlatımıyla Feng Shui, Çin düşüncesinde enerji akışına göre mekansal düzenleme ve yönelimi düzenleyen bir yasalar sistemi olarak kabul edilir. Bu düzen kurularak bireyin ev içindeki kullanım alanını en üst düzeye çıkarmak ve pozitif enerjiyi arttırmak için kesin ve özel öneriler sunmaktadır.

Feng Shui Beş Unsur

Feng shui’nin beş unsuru şunlardır: odun, ateş, toprak, metal ve su. Bu elemanların her biri, feng shui’yi hayatınıza dahil etmeye başlamanın en kolay ve en yaygın yollarından biri olan belirli bir renkle temsil edilir.

– Ahşap elementinin rengi yeşildir ve şekil biçimi olarak dikdörtgen ile temsil edilir.

– Toprak elementinin rengi kahverengidir. Şekli ise karedir.

– Metal elementinin temsil rengi beyazdır ve yuvarlak ile belirtilir.

– Su mavi renk ve dalga biçimli şekillerle temsil edilir.

– Ateş ise kırmızı ve üçgen şekli ile belirtilir.

Ahşaptan yapılmış mavi renk, kare şekli bir sehpa örneğini ele alalım. Su elementinin rengi olan mavi, neyi temsil ediyor? Su mu? Ahşap mı? Hatta daha karmaşık hale getirilecek olursa tablonun şekli, toprak elementi olan kare şeklindedir. Peki, sehpa bu üç elementten hangisini tanımlamaktadır?

Genel olarak, belirli bir dekor öğesinin Feng Shui elemanını tanımlamakta zorlandığınızda, öğenin rengi ilk ölçüt olarak kullanılacaktır. İkinci olarak şekil ve daha sonra maddenin yapıldığı malzeme önemlidir.

69

Yanıt Bulunmuyor

Yanıt Yaz