Kişisel Gelişimle İlgilenmenin İnsana Katkısı

Kişisel Gelişimle İlgilenmenin İnsana Katkısı

Kişisel Gelişimle İlgilenmenin İnsana Katkısı Bir kimsenin kişiliğini geliştirebilmesi için öncelikle kendini tanıması gereklidir ve bu yaşla alakalı bir durum değildir. Kaç yaşında olursa olsun hala kendisini tanımayan kişiler de vardır hiç şüphesiz.

Kişisel Gelişimle İlgilenmenin İnsana Katkısı

Kişisel Gelişimle İlgilenmenin İnsana Katkısı

Kişisel Gelişimle İlgilenmenin İnsana Katkısı

Kendini Doğru Tanımak

Kişi, öncelikle kendisini doğru analiz etmelidir. Hayatta yapılacak her şeyin en önemli ön koşulu budur. Hoşlandığı uğraşları bulmalı, sevmediği uğraşlarla ise vakit kaybetmemelidir. Zayıf noktalarını saptamalı bunları kendisine itiraf etmekten ve cesurca kabul etmekten kaçmamalıdır. Çünkü her bireyin zayıf noktaları olduğu gibi güçlü yanları da vardır ve hiçbir insan diğerinden üstün ya da değersiz değildir. Herkesin sahip olduğu farklı yetenekler vardır; hiç kimse her konuda yeteneksiz olarak dünyaya gelmez, hiç kimsenin her konuda yetenekli olamayacağı gibi. Her birey için yapılması doğru bir şey mutlaka vardır ve önemli olan onu bulabilmektir. Bunların bilincinde olmak, kişiliğe katkı sağlamada önem arz etmektedir.

Kendine İnanmak

Bütün mesele, bireyin yeteneklerini göstermek için doğru yerde olup olmaması ve kendine inanmasıdır. Yanlış bir yerde kendisini yetersiz hisseden bir kişinin belki de çok başka bir ilgi alanı vardır. En acısı da bunu ömrü boyunca fark edemeden ruhunu hırpalayarak, beceriksiz olduğunu düşünerek yaşayan bu şekilde harcanan birilerinin olduğu gerçeğidir.

Bunun önüne geçmek herkesin kendisine en uygun yerlerde en uygun işleri yapmasıyla mümkün olacaktır. Her birey için yapılması en önemli şeylerden biri, kendini doğru tanımak ve yetenekler doğrultusunda kişiliği kuvvetlendirmektir. Bir kimsenin kişisel yetkinliklerinin farkında olmasıyla doğru orantılı olarak kendine olan inancı artacaktır ve içindeki güçle gelişim kaçınılmaz olacak, hedefleri doğrultusunda emin adımlarla yol alacaktır.

Mutluluk Nedir?

Herkes farklıdır; kimisi resim yaparken mutludur, kimisi yazarken mutludur, kimisi iyileştirirken mutludur, kimisi de dinlerken mutludur. Bu farklılıklardır kişileri özel kılan. En nihayetinde hepsinin ortak paydası ise mutlu olabilmektir. Bir kimse neyi yaparken kendini özgür hissediyorsa onu yapmalıdır. Tutsak gibi hissettiren ne varsa atmalıdır hayatından, mutluluk budur.

Bu bilgiler ışığında görüldüğü üzere bu alan, hep peşinde olunan mutluluğun da kapısını aralamaktadır. Hiç de sanıldığı gibi gereksiz ya da basit değildir. Ufuk genişletir, başka bir bakış açısı kazandırır, görülmeyenin görülmesini sağlar. Kısacası, bireye başkalarının değil de kendi istekleri doğrultusunda bir kişiliğe sahip olabilmenin, canlı ve özgür hissedebilmenin formülünü veren içindeki enerjiyi fark ettiren etkili bir araçtır.

18

Yanıt Bulunmuyor

Yanıt Yaz