Ofis Ve Ev Dağınıklığının Hayatımıza Etkileri

Ofis Ve Ev Dağınıklığının Hayatımıza Etkileri

Ofis Ve Ev Dağınıklığının Hayatımıza Etkileri. Dağınıklık sadece bir temizlik meselesi değil, bir sağlık sorunudur. Dağınıklık sizi depresyondaymış gibi hissettirir, beyninize ve vücudunuza birçok olumsuz etkisi vardır.

Ofis Ve Ev Dağınıklığının Hayatımıza Etkileri

Ofis Ve Ev Dağınıklığının Hayatımıza Etkileri

Ofis Ve Ev Dağınıklığının Hayatımıza Etkileri

Dağınıklık yüksek oranda strese neden olabilir. Evdeki dağınıklığımız hakkındaki hissettiğimiz bu olumsuz duygular, başka kişilerin sizin dağınıklığınızı nasıl algıladığı konusunda endişelenmekten kaynaklanır. İnsanlar doğuştan organizedirler ama herkesin kendine has farklı tarzları vardır. Bazıları ev temizliğinde ki başarısızlıklarının nedenini dağınıklığı olarak görürler. Bazende dağınıklık zannedilenin aksine yüksek düzeyde organize olmuş bir aklın yan ürünü olabilir. Asıl soru sizin dağınıklığınızın başka birini rahatsız edip etmediği değil, sizin için uygun olup olmadığıdır.

Dağınıklığın Sebepleri

Bazı insanlar hayatlarında görsel hatırlatıcı kullanırlar. Örneğin masanın üzerinde ödemeleri hatırlatan bir fatura yığını olması, bunları ödemeyi unutmaktan çok daha iyi bir çözüm olarak gelebilir. Bir projede çalışarak zaman harcayan, ancak tüm aletlerini masaya bırakan bir kişi, her şeyi bir kenara koyan birinden daha fazlasını başarır ve çalışmaya tekrar başlayacağı zaman organize olmak için zaman harcamaz.

Peki, dağınıklık ne zaman kötü hale gelir? Bazı insanlar için dağınıklık ya da istif, obsesif-kompulsif bir bozukluğun belirtisi olabilir. Hem aşırı düzen hem de aşırı dağınıklık patolojiktir. Çoğu insan evlerini düzenlemek ve içinde yaşamaktan zevk almak arasında sağlıklı bir denge bulsa da, çoğu zaman bu büyük bir problem haline gelir.

Dağınıklık Nelere Sebep Olur?

Dağınıklık, beyninizin bilgiyi işleme yeteneğini sınırlandırır ve sizin rahatsız hissetmenize neden olabilir. Çalışma alanında birden fazla uyaranın olması odaklanma düzeyinizi düşürerek yavaşlamanızı hatta bazen çalışmalarınızı engelleyebilir.

Dağınıklık yüksek stres yaratabilir. Buna bağlı olarak, stres kaynaklı hastalıkları tetikleyebilir. Dağınıklık özünde erteleme eyleminin bir sonucudur. Masa ya da tezgah üzerinde toplamayı ertelediğimiz istiflerin çoğalması aslında hayat düzenimizde de yapmamız gereken eylem ya da işleri ertelediğimizin bir göstergesi olabilir.

Dağınıklık seçilmiş bir hayat düzeni değil ise yani o dağınıklık içerisinde birçok şeyi kaybediyor ve bunun için zaman harcıyorsanız, hayatınızın çoğu süresinden çalıyorsunuz demektir.

Dağınıklık astım, alerji veya dış etkenlere bağlı bazı hastalıkları tetikleyebilir.

Dağınıklık, kilo almanıza neden olabilecek stres hormonunuzu arttırır ve aynı zamanda yeme alışkanlıklarınıza da bu davranış etki edebilir.

11

Yanıt Bulunmuyor

Yanıt Yaz